Пропастта между търсенето и предлагане на ИТ професионалисти продължава да се увеличава. Това не само поставя на сериозен риск дигиталната трансформация в цяла Европа, но и води до забавяне на проектите средно с около 8 месеца (по данни на IDC). Според експертите решението се крие в свързването на бизнес стратегиите с плановете за развиване и надграждане познанията и способностите на служителите. Ново проучване на Skillsoft и IDG установява, че 83% от взимащите решения превръщат обучаването и развитието на кадрите в критичен приоритет.
Кои ще бъдат водещите 5 тенденции при наемането и задържането на технологичните специалисти през 2022 г.? Кои са познатите и кои са новите умения, които експертите трябва да притежават:
#1 Продължаващо обучение
При днешните забързани темпове технологиите, които са били модерни в първата ви година като бакалавър, са вече история, когато завършвате магистратурата си. Затова ученето през целия живот е новата мантра, която всички специалисти, особено тези в технологичната сфера, трябва да следват, ако искат да се развиват в крак с новите тенденции.
Съответно при недостига на специалисти и постоянно променящата се бизнес среда организациите и през 2022 година ще продължат да поставят по-голям акцент върху повишаването на квалификацията на служителите. Създаването на култура на обучение и развитие чрез допълнителни програми, работилници и курсове ще помогне на компаниите да отключат пълния потенциал на всеки член на екипа. Според доклад на LinkedIn за 2021 г. надграждането на умения и придобиването на нови такива е във фокуса на 59% от фирмените програми за обучение, което представлява 15% увеличение само за 12 месеца.
#2 Комплексни познания
Твърде тясната специализация в нишови продукти или технологии определено вече не е достатъчна, а напротив - ще са необходими познания за оркестриране на сложни решения и процеси.
Именно "комплексните играчи" са истинските звезди. Това са специалистите, които имат визията и работят активно, за да разширят експертизата си в различни посоки, както и такива със задълбочени познания върху целия цикъл на разработка на софтуерни продукти.
# 3 Киберсигурността като начин на мислене
През миналата година ясно се вижда повишеният интерес към темата за сигурността, като платформата за обучение Skillsoft Percipio регистрира 30% ръст на съдържанието, свързано с нея.
В допълнение заради повишения риск от пробиви и изтичане на данни концепцията за сигурност по подразбиране или вградена сигурност в бъдеще все повече ще заляга в организационната култура. Това на свой ред ще доведе до необходимост не само от развиване на нови умения, но и до появата на нови позиции, каквато е ролята DevSecOps. Според експертите тя е новият етап от развитието на концепцията DevOps.
#4 Бизнес разбиране
Още по-голямо предимство през 2022 г. ще имат технологичните специалисти, които могат да се ориентират добре и в контекста на бизнес процесите, които обслужва даден продукт. Затова трябва да се отдели подобаващо внимание на бизнес уменията, които се оказват особено важни за кариерното развитие.
Добър пример в това отношение е все по-популярната роля BizDevOps, за която ще се говори още по-често през тази година. Това са експерти, които не само познават продукта си, но разбират много и за бизнес направлението, в което той ще бъде приложен.
# 5 Баланс работа - личен живот
Основните предизвикателства при наемането и задържането на таланти са свързани с наблюдаващото се отчуждение след дългия период на прилагане на хибридния или изцяло дистанционен модел на работа, управлението на ангажираността и усещането за принадлежност към екипа и компанията. За справяне с тази трудност трябва да се развива екипна и фирмена култура, включително от споделянето на общи интереси в хобита и спорт, през отличаването на добрия пример и личните постижения до организирането на вътрешни дискусии по социално-икономически теми.